Praktické rady

Otevíráme pro vás novou rubriku, kterou budeme postupně doplňovat o aktuální témata ohledně zdraví, prevence, administrativních úkonů, jak postupovat v některých situacích a podobně.

 

Co zde najdete:

- spalničky

- záněty dýchacích cest

- záněty dýchacích cest u těhotných a kojících - co všechno mohou užívat

- chřipka/očkování proti chřipce

- příprava před odběrem krve

- příprava před ultrazvukovým vyšetřením

- zákus klíštěte

- předoperační vyšetření

- výpis z dokumentace

- prohlídka do práce

- výtěr na streptokoka

- lékárnička na dovolenou


Spalničky


V případě, že máte níže uvedené příznaky, prosím, nechoďte do ordinace, ale spojte se s námi telefonicky na čísle 777 656 191.


Příznaky

- horečka, kašel, rýma, světloplachost, zarudnuté spojivky

- 4.-5. den výsev vyrážky - začíná za ušima a v záhlaví, pokračuje na krk, obličej, hrudník a končetiny


Nakažlivost

- nemocný je nakažlivý 2-4 dny před objevením se prvních příznaků

- nakažlivost končí 4 dny po vzniku vyrážky


Léčba

- na spalničky neexistuje žádná specifická léčba, proto je léčba pouze sympotmatická, léčí se vzniklé komplikace (zápal plic, zánět ucha...)

- ze zákona je povinná hospitalizace na Infekčním oddělení

- jedinou ochranou před onemocněním je očkování


Pokud jste byli v přímém kontaktu s nemocným s prokázanými spalničkami, prosím informujte nás o tom telefonicky. V této situaci je doporučeno provést vyšetření protilátek. Do výsledku vyšetření prosím zůstantě doma v izolaci.


Pokud máte zájem o preventivní vyšetření protilátek proti spalničkám (zda máte účinné očkování, nebo zda jste onemocnění prodělali) můžete absolvovat odběr jako samoplátce v laboratoři v Trutnově (žádanku Vám vystavíme) -  cena  je do 400 Kč. V případě negativního výsledku (tj nemáte protilátky proti spalničkám, onemocnění jste neprodělali) je možné přeočkování vakcínou Priorix - cena 700 Kč (očkujeme v ordinaci). 


Záněty dýchacích cest, nachlazení

Opět nastalo období častých zánětů dýchacích cest, proto zde najdete pár informací a rad jak postupovat v případě, že onemocníte.

Drtivá většina akutních zánětů dýchacích cest je virového původu a je známo více než 200 virů, které mohou tyto záněty způsobit (zánět nosohltanu, hltanu, paranasálních dutin, hrtanu a průdušnice).  Bakteriální infekce jsou mnohem méně časté a jsou způsobé nejčastěji streptokoky a hemofilem.

Příznaky virového zánětu dýchacích cest : vodnatá rýma, bolest a/nebo škrábání v krku, bolestivé polykání, suchý dráždivý až dávivý kašel, pálení průdušnice, zvýšená teplota nebo bez teploty. Připomínáme, že tyto příznaky neznamenají, že máte chřipku, ta vypadá trochu jinak a hlavně, vyskytuje se jen cca 2 měsíce  v roce.

(Příznaky chřipky jsou popsány v kapitole Očkování proti chřipce)

Bakteriální infekce : začervenání, otok, povlaky hrdla, mandlí, horečky, zvětšené bolestivé krční uzliny, dušnost, bolesti zad při kašli, celková schvácenost

Na rozlišení virové a bakteriální infekce je klinicky často velice obtížné a skvělým pomocníkem je vyšetření CRP (většina z vás jej již zná osobně :-)

S příznaky virové infekce, zvláště když trvají méně než 3 dny, není potřeba vyhledat lékaře. Na recept neexistuje nic lepšího, než co si můžete koupit  v lékárně.

Léčba virové infekce je symptomatická- nepodávají se antibiotika, která v tomto případě neovlivní délku ani tíži stonání, naopak vedou ke snížené imunitní odpovědi a vzniku obávané rezistence

- na bolest jsou vhodné cucací pastilky (Tantum Verde, Strepsils..), léky typu ibalgin, do nosu pak spreje Olynth, Afrin, a pod., na suchý kašel ideálně Levopront kapky, naopak na vlhký kašel a na odkašlání Mucosolvan, ACC, Prospan.... vše volně prodejné v lékárně

Léčba bakteriální infekce naopak podání antibiotik vyžaduje - v tomto případě je nutné dodržet doporučenou délku podávání, tzn. dobrat celé balení i když je vám za dva dny lépe. K antibiotikům si vždy pořidte v lékárně probiotika jako prevence průjmu.

 

Záněty dýchacích cest u těhotných - co všechno mohou užívat

Těhotenství jako takové oslabuje imunitní systém a vede k častejším infekcím a není to nic neobvyklého (i u nastávajících matek, které na záněty dýchacích cest "netrpí" a nestonaly třeba i několik let).

Vždy v případě příznaků infekce dýchacích cest (a i močových cest) doporučujeme návštěvu u nás a vyšetření CRP. Obavy z antibiotik nejsou na místě, protože pro plod je mnohem lepší a bezpečnějí pokud je infekce dobře léčená.

Z volně dostupných preparátů jsou v těhotenství bezpečné: Jitrocelový sirup, Septilen cucací pastilky, Paralen, mořská voda. Dříve doporučovaná šalvěj se v těhotenství nesmí užívat.

Pokud jsou nutná antibiotika vybereme pro Vás a vaše miminko vždy to nejvhodnější a nejbezpečnější.

Na webových stránkách www.safefetus.com si můžete lehce ověřit, zda je daný lék pro vaše dítě bezpečný. Stránky jsou v angličtině.

Kojící maminy mohou na bolest v krku užívat volně prodejný Septilen, na bolest a teplotu Ibalgin a Paralen, na suchý kašel Tussin nebo Sinecod. Do nosu lze aplikovat mořskou vodu, Vincentku a krátkodobě i Afrin/Nasivin

 

Chřipka

Příznaky: velmi rychlý nástup, vysoké horečky, bolesti svalů, slabost,  nevolnost, bolesti hlavy, bolesti v krku, kašel, rýma

Prevence: jediná možná prevence je očkování

- v období epidemie doporučujeme snížit návštěvu míst s vysokou koncentrací lidí

Léčba: symptomatická – klidový režim, léky na snižování horečky – paralen, Ibalgin, léky tlumící kašel

Příprava před odběrem krve

Pokud je  Vám doporučen odběr krve, prosím dodržujte následující doporučení, pokud tak neučiníte, mohou být výsledky zkreslené a zbytečně se tím vystavujtete riziku dalších odběrů.

1) zůstantě nalačno, doporučený interval lačnění je 12 hodin, můžete pít bez omezení neslazenou, neperlivou vodu. Před odběrem prosím nepijte kávu, čaj, ani žádné slazené nápoje.

2) před odběrem neužívejte léky

3) odběr by neměl být po noční směně nebo velké fyzické zátěži

Příprava před ultrazvukovým vyšetřením

 

Pokud je Vám doporučeno absolovovat ultrazvukové vyšetření břicha, prosím dodržujte následující pokyny

- na vyšetření je nutné se dostavit nalačno, s naplněným močovým měchýřem

- 2 až 3 dny před vyšetření nepožívejte nadýmavou stravu - luštěniny, ovoce, zelenina, perlivé nápoje

- v den vyšetření zůstaňte 6 hodin lační a 2 hodiny před vyšetření nemočit

 

Zákus klíštěte

Sezóna klíšťat je bohužel spojena s rizikem klíšťové encefalitídy, proto pár rad jak si vytáhnout zakousnuté klíště.

1) nejjednodušší je použít pomůcky - háček, lištu nebo speciální pinzetu - určené pro vytahování klíšťat (lze zakoupit v
lékárně). Nám se nejvíce osvedčily háčky, které jsou ve 2 velikostech. Nepoužívejte pinzety z manikůry určené k vytrhávání chloupků - klíště tím přetrhnete. Postříkejte nejlépe alkoholovou dezinfekcí a klíště například pomocí háčku jednoduše vykruťte nebo kývavými pohyby vytáhněte.

2) v žádném případě klíště nedusíme (oleje, masti, mýdlo...)- klíště při dušení vyvrhne infikovaný obsah do rány a zvýší se
tím riziko získání infekce

3) vyndané klíště zabalte do kousku papíru a spláchněte

4) ranku po zákusu opět vydezinfikujte

5) pokud se přeci jenom stane, že klíště utrhnete, nepropadejte panice, kusadla tělo vyloučí úplně stejně jako třeba malou třísku
a určitě není potřeba chodit na chirurgickou ambulanci

6) platí, že pro přenos boreliozy potřebuje klíště zůstat v ráně alespoň 24 hodin, pokud se vždy po vycházce  v trávě nebo lese
zkontrolujete, výrazně snížíte riziko infekce. Pro přenos mnohem závažnější klíšťové encealitidy stačí mnohem kratší doba (několik hodin), před tou se ale spolehlivě ochráníte očkováním

 

Potřebuji předoperační vyšetření

Pokud Vás čeká chirurgický výkon (včetně ambulantních výkonů bez hospitalizace)  potřebujete předoperační vyšetření

- prvním krokem, který musíte udělat je dostavit se s doporučením a termínem k operaci  do naši ordinace - nemusíte čekat než na Vás dojde řada, stačí dát dokumentaci sestřičce a my Vám připravíme žádanky na odběry, případě rengenové vyšetření

- po absolvování odběrů Vás čeká EKG (v naši ordinaci) a vyšetření u lékaře, na které se buď objednáte u sestřičky, nebo přijdete v době pro neobjednané

- od nás obdržíte lékařskou zprávu, kterou si s sebou vezmete k operaci

 

Potřebuji výpis z dokumentace

V případě, že potřebujete výpis ze zdravotní dokumentace k absolvování prohlídky do zaměstnání, nemusíte si "vysedět" frontu v čekárně, ale stačí si zavolat sestřičce s daným požadavkem, nebo napsat email na ordinacedvur@seznam.cz a my vám výpis většinou do dvou pracovních dní připravíme.

 

Potřebuji zdravotní prohlídku do zaměstnání

V našem zdravotnickém zařízení provádí pracovně lékařské prohlídky do zaměstnání

- k prohlídce se prosím objednejte telefonicky na čísle 777 656 191

- k prohlídce si s sebou vezměte Žádost o provedení prohlídky, kterou Vám vydá zaměstnavatel a vyýpis ze zdravotní dokumentace od vašeho praktického lékaře (neplatí pro naše registrované pacienty)

- POZOR - nekaceptujeme místo výpisu  z dokumentace celou zdravotní kartu. Výpis zůstává u nás a je nedílnou součástí zdravotní prohlídky.

 

Potřebuji výtěr "na streptokoka" 

Reagujeme na požadavky některých rodičů jednajících z vlastní iniciativy nebo po doporučení padiatra, kteří požadují provést výtěr "na streptokoky", neboť jejich děti trpí opakujícími se infekty dýchacích cest a angínami.

Opět aktualizuji doporučený postup takzvané medicíny založené na důkazech - kultivace krku NENÍ u bezpříznakových rodinných příslušníků indikována (ani u pacientů, kteří pokašlávají, mají rýmu a podobně). Ve zdravé populaci je vysoké procento bezpříznakových nosičů různých typů streptokoků (u dětí až 30%!), u dlouhodobého nosičství je možnost nákazy druhé osoby zanedbatelná, a k průkazu, zda se jedná o totožného mikroba, by bylo nutné doplnit velice složité dovyšetření. Zjednodušeně - když máme  v krku streptokoka, vůbec to neznamená, že náš příbuzný má streptokoka totožného nebo že jej můžeme nakazit. Problematikou se zabývá Státní zdravotní ústav v Praze a nejvyšší autorita "přes streptokoky" -  MUDr.Kozáková z Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy. Dle jejího vyjádření jsou kultivace u bezpříznakových jedinců naprosto neodůvodněné a případné podávání ATB jako postup poškozující pacienta!

V případě, že se jedná o nebezpečný druh (invazívní) streptokokové infekce, tato podléhá povinnému hlášení a pokyn ke kultivaci potenciálních bacilonosičů vydává příslušná hygienická stanice, nikoliv dětský lékař.

Prosím tedy, abyste tuto informaci vzali v potaz, s tím, že pokud budete chtít "mít jistotu", kultivaci si můžete uhradit - cca 300 Kč. Děkujeme za pochopení.

 

Jak si připravit lékárničku na dovolenou

Pokud jedet na dovolenou do zahraničí, je dobré si s sebou vzít lékárničku, která by měla obsahovat následující položky:

- teploměr, obvaz, náplasti, dezinfekci, nůžky

- na průjem - Smecta, Imodium, probiotika

- na teplotu a bolest - Paralen, Ibuprofen

- na alergii Analergin ( volně prodejný), Fenistil gel

- oční kapky Ocuflash

- nosní sprej - Olynt, Afrin a pod.

- kapky/sirup na suchý ( např. Levopront, Stoptusin,....) a vlhký kašel (např. Mucosolvan, Prospan, ACC...)

Pokud jedete do oblasti se zvýšeným rizikem cestovatelského průjmu nebo do oblasti vyžadující speciální očkování objednejte se u sestřičky a my vám doporučíme jak se nejlépe připravit.

Samozřejmostí by mělo cestovní pojištění nejlépe s neomezeným pokrytím léčebných výloh.